GMT na hodinkách - co to znamená?
Potápěčské, logaritmické, tachymetrické, GMT či azimutální lunety a stupnice na hodinkách mohou v dnešní době chytrých telefonů působit jako přežitek z hlediska funkčnosti. Přesto zůstávají mimořádně oblíbeným prvkem, který si nachází své místo na zápěstích sportovců, závodníků, potápěčů, pilotů, ale i pod rukávy manažerů či u „obyčejných“ nositelů. Proč tomu tak je? A jak tyto lunety a stupnice vlastně fungují? To jsme se rozhodli prozkoumat v naší sérii věnované právě těmto unikátním prvkům hodinek.
Co je to GMT?
GMT je zkratka pro Greenwich Mean Time, tedy greenwichský hlavní čas, který se odvozuje od měření času na Královské observatoři v Greenwichi v Londýně (Anglie). Tento čas sloužil jako mezinárodní standard občanského času od roku 1884 až do roku 1972, kdy jej nahradil UTC (Coordinated Universal Time – koordinovaný světový čas). Přesto je GMT dodnes uznáván a využíván například Britským královským námořnictvem nebo rozhlasovou stanicí BBC World Service.
Greenwich se nachází ve východní části Londýna a je místem, kde prochází tvz. Greenwichský poledník, který je znám také jako nultý nebo základní poledník. Tento poledník se používal k nastavení času po celém světě a slouží také k výpočtu zeměpisné délky. Pojem GMT (Greenwich Mean Time) se často zaměňuje s UTC+0, avšak i když jsou tyto termíny velmi podobné, mají odlišný význam: GMT se určuje na základě rotace Země, zatímco UTC využívá atomové hodiny. Ale co je nejdůležitější pro nás – v hodinářském světě se zkratka GMT používá u hodinek, které disponují komplikací GMT – dokáží zobrazovat alespoň dvě časová pásma současně.
K čemu slouží hodinky s GMT?
Hodinky s GMT lunetou byly původně určeny zejména pro piloty a námořníky, kteří se neustále pohybovali a potřebovali hodinky zobrazující různá časová pásma, což bylo pro jejich práci nezbytné. Brzy si však tyto hodinky našly cestu ik dobrodruhům a cestovatelům. Proto není překvapením, že většina těchto hodinek je navržena jako odolná, robustní a dobře čitelná, s vylepšenou voděodolností, aby zvládla náročné podmínky – ať už v divočině, na vrcholech hor nebo při objevování cizích míst.
GMT hodinky jsou dnes užitečné pro každého, kdo z jakéhokoli důvodu potřebuje nebo chce sledovat čas v různých částech světa zároveň. Tyto hodinky se tak stanou praktickým pomocníkem i pro běžné lidi, kteří se například vydají na druhý konec světa za prací nebo na dovolenou a potřebují si uvědomit, jaký je právě čas doma, aby se vyhnuli telefonátům v nevhodných hodinách.
To platí i naopak. Pokud vaše partnerka odcestovala na stáž do Japonska, s GMT hodinkami budete vědět, že jí už nemáte volat v sedm večer, jak jste měli zvykem. Pro ni by to totiž znamenalo budíček ve dvě ráno, což by asi neocenila. Samozřejmě, v dnešní době chytrých telefonů si tuto informaci můžete rychle vyhledat i bez hodinek, ale... není příjemnější jen na rychle podívat na zápěstí a prostě to vědět?
Typy hodinek s GMT
Hodinky s GMT stupnicí jsou obvykle praktické, mají robustnější konstrukci, lepší voděodolnost a kombinují sportovní s elegantním designem. lunetou a tedy vnější 24hodinovou (či 12hodinovou) stupnicí, s pevnou lunetou a vnitřní stupnicí a poslední je GMT ručička v subčíselníku.
Hodinky s GMT komplikací by měly být vybaveny tzn. GMT ručičkou, která projde číselníkem jednou za 24 hodin. Pokud jde o 12hodinovou stupnici, ručička oběhne číselník dvakrát, přičemž musíme brát v úvahu rozdíl mezi denními a večerními hodinami druhého časového pásma. 12-hodinová stupnice na otočné lunetce nevyžaduje GMT ručičku, protože se můžeme řídit klasickou hodinovou ručičkou.
Nejranější podoba hodinek s GMT komplikací byla taková, jakou ji můžeme vidět na obrázku výše: širší, obousměrně otočná luneta a GMT ručička, která byla připevněna k ručičce hodinové. Luneta je označena 24hodinovou stupnicí, na které bývají (ne však vždy) pro větší přehlednost barevně odlišené denní a noční hodiny. Tento design proslavily v roce 1954 hodinky Rolex GMT-Master a tato podoba zůstala velmi populární dodnes.
Druhou verzí jsou hodinky s pevnou lunetou, vnitřní 24hodinovou stupnicí a GMT ručičkou.
Pro zajímavost: občas se vyskytnou hodinky s GMT 24hodinovou stupnicí, které ovšem nemají GMT ručičku. Tyto modely jsou pak přebírány na hodinkových fórech pro jejich nepoužitelnost a pro fakt, že jsou asi v podstatě „pouze na styl“. To ale dokazuje, že tento design vypadá skvěle i sám o sobě.
Třetí verzí je klasický ukazatel na subčíselníku s GMT ručičkou. Ten může obíhat buď ve 24hodinových či 12hodinových intervalech.
Návod k použití GMT
Existují dva způsoby, jak manipulovat s GMT lunetou. Začneme tím složitějším, který měl největší využití u pilotů přelétajících časovými pásmy. Ti potřebovali rychle přizpůsobit čas druhého časového pásma, a proto bylo pro ně nejjednodušší jednoduše otáčet lunetou.
Složitější způsob je následující: Pro správnou manipulaci se musíme orientovat v označení časových pásem (např. pro nás platí v letním čase zkratka CEST +2), ze kterých si později vypočítáme, o kolik kliků budeme s GMT lunetou otáčet a také kterým směrem.
Pásmo GMT nese označení 0. Od toho se pak odvíjí označení každého dalšího časového pásma, které obdrží písemnou zkratku a číselný údaj s označením + nebo - (všechna pásma na východ od GMT nesou označení +, na západ zase -. Směr otáčení GMT lunety pak určí to, zda chceme hodiny přidávat (ve druhém časovém pásmu, které chci sledovat, je více hodin, než kde se nacházím – otáčím proti směru hodinových ručiček) nebo naopak ubírat (ve druhém pásmu je méně hodin – otáčím po směru).
Pokud víte, jaké časové pásmo chcete sledovat, můžete začít GMT ručičku na náš lokální čas podle 24-hodinové stupnice (například na číslo 17, je-li 5 hodin odpoledne) Pak nastavíme klasickou hodinovou ručičku na lokální čas, jako obvykle ( na 5. index na číselníku).
V další fázi budeme nastavovat čas druhého časového pásma pomocí otáčení lunetou Řekněme, tedy, že jsme doma na Slovensku (označení CEST+2) a je 5 hodin odpoledne. My však chceme vědět, kolik hodin je například ve Washingtonu v USA (EDT) 4). Lunetou tedy otočíme o rozdíl těchto dvou časových pásem, tedy o 6 pozici na 24hodinové stupnici a po směru hodinových ručiček. GMT ručička pak bude ukazovat na 11 hodin ráno – tolik hodin je právě ve Washingtonu.
Jednodušší postup: Vytáhneme korunku do správné polohy (obvykle druhé) a nastavíme GMT ručičku na čas druhého časového pásma, který si musíme předem zjistit, podle 24-hodinové stupnice. Následně nastavíme lokální čas jako obvykle. A je to hotovo. Tato stejná pravidla se uplatní i při hodinkách s pevnou lunetou a vnitřní GMT stupnicí.
Pár slov na závěr
GMT hodinky jsou skvělým nástrojem pro ty, kteří často cestují nebo potřebují sledovat čas v různých časových pásmech. S jejich pomocí můžete snadno a rychle sledovat více časů současně, což je praktické nejen pro profesionály, ale také pro běžné cestovatele. Ať už jde o leteckou navigaci, obchodní jednání nebo každodenní použití, GMT hodinky jsou spolehlivým a stylovým společníkem.
Prohlédněte si naši širokou nabídku dámských i pánských hodinek za výhodné ceny ještě dnes.